Závěrečné hodnocení sezóny 2015/16

28.06.2016 21:25

Sezóna 2015/16 právě skončila, a tak mi dovolte malé zhodnocení.


Myslím, že jsme prožili parádní fotbalový rok, který jsme započali soustředěním v Horním Bradle. Neuvěřitelný týden, kde jsme položili základ pro další práci. V první řadě, jsme ale tady utužili báječný kolektiv,  který celý rok fungoval bez jakýchkoliv problémů.
Podzim – Rozhodnutí hrát dvě soutěže se ukázalo jako správný krok v rámci rozvoje herních dovedností, které bylo možno přenést z tréninkových jednotek přímo do zápasů. Kádr se ustálil na 17 hráčích, kteří v rámci možností byli pravidelně nominováni jak na OP Brno venkov tak na KP Vysočina. Dále vidím jako pozitivní, že někteří hráči ročníku 2006 již měli bohatou zkušenost se soutěží starší přípravky a skok, kdy odešli hráči ročníku 2004 do MŽ a zůstali nám pouze čtyři hráči ročníku 2005, nebyl vůbec poznat a plynule jsme navázali na kvalitní výkony. Během podzimu jsme se zlepšovali ve všech činnostech.
Zima – TZL a zimní turnaje. Tady úvodem patří obrovské poděkování paní Alexové a panu Drábkovi, za zorganizování celého turnaje. Absolvovali v 11 víkendech přes zimu ve svém volném čase tyto herní dny. Vedli internetové stránky a organizovali finále TZL v Nedvědici. Turnaj proběhl bez sebemenší chyby a z Tišnova jsme mohli zcela zadarmo přihlásit dva týmy. Samozřejmě velké díky i rodičům v čele Janou Maškovou a Pavlem Alexou, kteří pomáhali jak s časomírou, tak i při organizaci finále. Neodpustím si poznámku, kdy jeden nejmenovaný kolega trenér řekl, že ho to nezajímá a fotbal v hale ho nebaví. Bohužel pane kolego, nejsme na Zbrojovce a nemáme takové možnosti v rámci umělé trávy. Díky za Tišnovskou halu a díky takovýmto lidem, že pro naše děti toto ve svém volném čase uspořádají. Zima je dlouhá a je to velká část sezóny. Proto jsem ještě přihlásil 6 turnajů, aby děti neměly herní výpadky. Právě proto, že jsme se touto cestou v zimě vydali, tak přechod do jarní části byl plynulý a v rámci tréninku jsme v hale mohli rozvíjet i další činnosti.
Jaro – za předchozích osm měsíců jsme ušli velký kus cesty. Z „těch“ dětí se pomalu stávají pořádní mládenci. Bylo vidět, jak všichni zesílili, zrychlili a začali o tom, co na hřišti přichází přemýšlet. Průměrná účast na tréninkových jednotkách byla 15 dětí. Ze 17 je to neuvěřitelné.  Je obrovská radost vše z trenérského postu pozorovat. S tímto zlepšením přišly samozřejmě i výsledky.  Toto mi je neustále předhazováno. Co mám dělat, když jsou tak dobří? Mám s nimi hrát ve čtyřech? Ano, primárně jde o to, aby děti obecně sport bavil. Myslím ale, že účast na trénincích a minimální omluvy na zápasy ukazují na to, že to zase taková nuda nebyla…Můj názor a nikomu ho nenutím je, že pokud někdo něco dělá, baví ho to a tvrdě na sobě pracuje, musí přijít odměna. V tomto případě jsou to vyhrané zápasy popř. turnaje. Emoce, euforie, síla kolektivu, ale i prohry utváří každého jedince. Pokud si to aspoň jednou někdo prožije, tak ho to posouvá dál a motivuje do další práce. Pokud, ale někdo maká a pak 10 krát za sebou prohraje 9 až 15 : 1... tak už vidím ty rozzářené dětské oči…Samozřejmě se to také dá hrát bez výsledků, bez rozhodčích atd. Co je správně? Toto nikdo dnes přesně neví. Všechno to jsou dohady. Myslím ale, že je lepší třeba uspořádat TZL a udělat pár chyb, než říct, že na to kašlu a nehrát vůbec a kritizovat ostatní.


ANO vyhráli jsme OP,  ANO byli jsme jeden z nejlepších týmů KP Vysočina, ANO vyhráli jsme pár turnajů a doufám, že až na jednu výjimku jsme si to všichni včetně rodičů náramně užili. Jde přeci o to, aby nás to všechny bavilo!


Starší přípravku opouští věková kategorie 2005. Všem přeji, aby se Vám v mladších žácích dařilo a fotbal Vás nadále bavil a naplňoval. Dále bych Vám chtěl poděkovat za příkladnou reprezentaci AFK jak v soutěžích, tak na všech turnajích, které jsme odehráli.


Někteří rodiče se mě ptají, zda někteří hráči ročníku 2006 nebudou, stejně jako vloni hrávat o kategorii výš. Tzn. za  mladší žáky." Novou" koncepci vedení mládeže AFK neznám, ale ústy pana Bučka, mi bylo mimo jiné sděleno, i když dohoda byla jiná, že nová koncepce AFK spočívá v tom, že hráči nebudou postaršováni a budou hrát primárně ve své věkové kategorii. Já s tímto po zkušenostech z loňska nesouhlasím a ptám se proč letos ročník 2007 s námi mohl hrát a podotýkám, že výborně a najednou je to vše jinak. Nejsme profesionální klub, který má v každé kategorii 20 hráčů z jednoho ročníku !!! Dále si myslím, že pro některé to bude ztráta roku a výrazně přibrzdíme jejich růst. Otázkou samozřejmě zůstává, zda toto rozhodnutí neplatí pouze pro starší přípravku a jenom na příští sezónu. To už jsou ale spekulace, do kterých se nechci pouštět. Je potřeba si uvědomit, že po příští sezóně se to bude týkat i Kuby se Zbyňou, kteří tak setrvají ve starší přípravce přes 3 roky. Nicméně je to rozhodnutí klubu? a já ho respektuji a dále se k tomuto nebudu vyjadřovat. Proto v mladších žácích nepočítáme, že by někdo z ročníku 2006 trénoval a nastupoval v soutěžních zápasech. Pokud se něco na "nové" koncepci změní, tak Vás budu informovat.


Závěrem bych Vám všem rodičům, dětem a Frantovi chtěl  poděkovat za vše, co jste v letošní sezóně pro tuto krásnou hru udělali.  Doufám, že Vás chuť do fotbalu neopustí a zase se brzy potkáme.


To největší poděkování patří panu Drábkovi. Nepracoval jsem snad nikdy v životě s člověkem jeho kalibru. Tolik hodin, které věnoval nám všem ve svém volném čase a s jakou bravurou zvládal kompletní agendu, je pro mě věc v dnešní době nevídaná. Lubo velké díky.


Já bych měl v létě přestoupit do kategorie mladších žáků. Jsem ale neskutečně rád, že jsem s Vámi strávil neuvěřitelné čtyři roky. V mém životě je to jedno z nejhezčích období a pevně věřím, že se za rok zase potkáme a navážeme na to, co jsem započali...
Petr